AKTUALNOŚCI

Za nami 57. Międzynarodowy Plener Ceramiczno – Rzeźbiarski w Bolesławcu 2021

Obecna sytuacja pandemiczna związana z Covid – 19 ponownie wpłynęła na formułę naszego pleneru, jednak postaraliśmy się, aby nie uległa ona znacznym przekształceniom. Tegoroczna edycja odbyła się w okresie od 27 lipca do 22 sierpnia  i miała charakter hybrydowy.  Niektórzy artyści, głównie spoza Bolesławca współtworzyli 57. Międzynarodowy Plener Ceramiczno – Rzeźbiarski w trybie zdalnym, prowadząc dialog międzykulturowy z pozostałymi uczestnikami naszego pleneru. Działania zostały przeprowadzone w formie online i offline. Julia Feld z San Jose w Kalifornii i Nadija Sobko z Ukrainy pracowały w swoich autorskich pracowniach, a postępami w swojej twórczej pracy dzieliły się z lokalnymi uczestnikami pleneru. Artystki „zdalne” uczestniczyły  także  w webinarach, podczas których uczestnicy zaprezentowali swój dotychczasowy dorobek twórczy.

W tym roku zaabsorbowani natręctwem patogenu Covid-19  zaproponowaliśmy artystom terapeutyczny leitmotiv : „Popandemiczna wizja świata” a jakie będą efekty pracy twórczej?  Dowiecie się za kilka miesięcy na poplenerowej wystawie, która odbędzie się w grudniu br.

Uczestnicy Pleneru tworzyli w bolesławieckich zakładach ceramiki:

- „Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu/ Mariusz Ochocki i Oksana Fedchyshyn;

- Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o./ Janina Bany - Kozłowska, Stanisław Brach, Marta Małoszyc i Katarzyna Mazurek;

- „Manufaktura w Bolesławcu” Sp. z o.o.  Sp. k./ Magdalena Gazur i Łukasz Karkoszka.

W imieniu Biura Organizacji Pleneru składamy podziękowania na ręce prezesów powyższych zakładów za trud włożony we współorganizację tego przedsięwzięcia i ugoszczenie naszych artystów.