Artyści – rzeźbiarze z Polski i Świata tworzą w Bolesławcu

W Bolesławcu – mieście ceramiki odbywa się 51. edycja Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego. Jest to najstarsze, tego typu wydarzenie w Polsce. Plener potrwa do 12 września.

Przez trzy tygodnie 14 artystów - ceramików z Anglii, Turcji, Słowacji, Gruzji, Niemiec, Węgier, Tajwanu, Norwegii, Szwajcarii i Polski tworzy pod wspólnym hasłem „Człowiek, natura, cywilizacja” w bolesławieckich zakładach: Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego oraz Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz. Ponadto dodatkowym miejscem pracy jest Garncarnia na Widoku oraz pracownie ceramiczne BOK-MCC.

Przed nami możliwość poznania nieco bliżej artystów. Zapraszamy mieszkańców do sali Konferencyjnej BOK-MCC, gdzie w najbliższy weekend podczas trzech prezentacji multimedialnych, zawsze o godz. 18.00, będziemy mieli okazję poznać bliżej dorobek artystyczny uczestników pleneru.

W piątek, 4 września zaprezentują się: Michał Podleśny, Patrycja Barkowska, Adam Frew, Eva Srnikova i Ute Hartwing-Schulz.
W sobotę, 5 września swój wykład będą mieli: Georgi Pachlovia, Jakub Biewald, Maria Joanna Juchnowska, Adriana Grochal oraz Craig Usher.

W niedzielę, 6 września spotkamy się z artystami: Rebecca Maeder, Katalin Tomay, Lin Lung-Chieh oraz Mateusz Grobelny.

Ponadto w piątek, 11 września o godz. 17.00 w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” odbędzie się oficjalne zakończenie pleneru. W programie premiera filmu „Drzewo ognia”. Jest to relacja z budowy pieca plenerowego autorstwa Mateusza Grobelnego podczas tegorocznego Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Wstęp wolny.

Efekt pracy uczestników 51. edycji pleneru poznamy za rok, podczas 22. Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Tradycyjnie wydany zostanie katalog pleneru, który przybliży sylwetki artystów oraz zaprezentuje rzeźby prezentowane na wystawie poplenerowej.


fot. Grzegorz Stadnik/Pracownia2f

Poniżej materiał Grażyny Hanaf z portalu Istotne.pl z rozmowy z Mateuszem Grobelnym – komisarzem pleneru:

– Jako komisarzowi, zależało mi, aby na plenerze zaprezentować wszystkie twarze ceramiki, czyli aby wybrano garncarzy, projektantów pracujących za pomocą form oraz artystów, którzy mają indywidualne podejście do materiału jakim jest masa ceramiczna – mówi Mateusz Grobelny. – To się udało i w pięciu miejscach w Bolesławcu od wczesnych godzin rannych do nocy pracują artyści z z Anglii, Niemiec, Norwegii, Australii, Tajwanu, Szwajcarii, Gruzji, Słowacji, Węgier i USA – dodaje komisarz.

Mateusz Grobelny założył w tym roku, że artyści będą pracować nad wspólnym tematem. Temat przedstawiony artystom brzmi „Człowiek, natura, cywilizacja”. Większość artystów chętnie skorzystało z tej propozycji, czy kierunku działań. Oczywiście nikomu niczego nie narzucono, a temat jest na tyle pojemny, ze daje pole do wielorakiej interpretacji.

– Mamy tu różne kultury, różne sposoby patrzenia na świat. Artyści pochodzą z trzech kontynentów. To wiele spojrzeń, zupełnie innych na człowieczeństwo i cywilizację – mówi komisarz. – Niektórzy artyści ukazują motyw cywilizacji pełnej konfliktów, inni podchodzą do tematu bardzo delikatnie. Powstają prace rzeźbiarskie, dizajnerskie, ale również pracują z nami garncarze zajmujący się bardziej formą parcy. Jedna z artystek pracuje nad tematem dzikiej świni, powstają niezwykłe, symboliczne dzieła. Będą prace łączące kilka materiałów. Sam buduję konstrukcję z elementami metalowymi, powstaną też prace łączące metal, drewno i glinę – opowiada o plenerze Grobelny.

Komisarz pleneru zadowolony jest, że udaje się wydarzenie zamknąć w nowym cyklu.

– Zaczęliśmy wystawą zbiorową prac plenerowiczów, by pokazać ich tematy, techniki, warsztat i to, co dotychczas stworzyli – wyjaśnia Grobelny. – Potem szykujemy katalog i zimą pokazujemy parce powstałe podczas tegorocznego pleneru. To umożliwi w spokoju przygotowanie dobrej wystawy oraz znalezienie galerii i muzeów, gdzie można będzie pokazać wystawę poplenerową.

51. Międzynarodowy Plener Ceramiczno – Rzeźbiarski w Bolesławcu

W dniach 21 sierpnia - 12 września w Bolesławcu będziemy gościć 14 ceramików – rzeźbiarzy z Polski i Świata, którzy wezmą udział w 51. Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno – Rzeźbiarskim. W tym czasie odbędzie się m.in. wernisaż wystawy, trzy otwarte spotkania autorskie, a w Rynku na trzy dni zostanie ustawiony mobilny piec do wypału ceramiki.

Plenerowicze, artyści z kraju i zagranicy uczestniczyć będą w największej imprezie promującej nasze miasto w 21. Bolesławieckim Świecie Ceramiki. W piątek, o godz. 18.00 w Rynku odbędzie się wernisaż wystawy prac zakwalifikowanych do tegorocznej edycji artystów. Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja prac z Sympozjum Ceramicznego w Gmunden w Austrii, najstarszego sympozjum w Europie. Od 24 sierpnia wystawa dostępna będzie dla zwiedzających w galerii „mała Biała” BOK-MCC.

Ponadto podczas Święta Ceramiki w sobotę, o godz. 11.00 i 17.00 w Rynku odbędzie się performens Marii Joanny Juchnowskiej (uczestniczki pleneru) oraz Vivien Chan pn. "Happy Birthday". Finał tego performensu odbędzie się kolejnego dnia, w niedzielę o 14.00 również w Rynku.

W 51. MPCRZ w Bolesławcu biorą udział: Adam Frew – Anglia, Jakub Biewald – Polska, Ceyhun Konak - Turcja, Eva Srniková – Słowacja, Georgi Pachkoria – Gruzja, Ute Hartwig-Schulz – Niemcy, Katalin Tomay – Węgry, Lung-Chieh Lin – Tajwan, Maria Joanna Juchnowska – Polska/Norwegia, Michał Podleśny – Polska, Patrycja Barkowska – Polska, Rebecca Maeder – Szwajcaria i Adriana Grochal – Polska. Komisarzem pleneru po raz trzeci został Mateusz Grobelny.

Przez trzy tygodnie artystów gościć będą trzy bolesławieckie firmy: Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramika Artystyczna” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego oraz Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz. Ponadto dodatkowym, nowym miejscem pracy będzie Garncarnia na Widoku.

W ramach pleneru w sali konferencyjnej BOK-MCC odbędą się trzy spotkania - prezentacje multimedialne twórczości artystów 51. MPCRZ. Artyści opowiedzą o sobie i przybliżą swój dorobek artystyczny.
W piątek, 4 września o 18.00 zaprezentują się: Michał Podleśny, Patrycja Barkowska, Adam Frew, Eva Srnikova i Ute Hartwing-Schulz.
W sobotę, 5 września o 18.00 swój wykład będą mieli: Georgi Pachlovia, Jakub Biewald, Maria Joanna Juchnowska, Adriana Grochal oraz Craig Usher.
W niedzielę, 6 września o 18.00 spotkamy się z artystami: Rebecca Maeder, Katalin Tomay, Lin Lung-Chieh oraz Mateusz Grobelny.

Natomiast w dniach 9-11 września w Rynku rozstawiony zostanie piec opalany drewnem, który będzie prezentować dawną technologie utrwalania ceramiki.

Efekt pracy uczestników 51. edycji pleneru poznamy za rok, podczas 22. Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Tradycyjnie wydany zostanie katalog pleneru, który przybliży sylwetki artystów oraz zaprezentuje rzeźby prezentowane na wystawie poplenerowej.

Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski ma już 50-letnią tradycję i jest, to najstarsze tego typu wydarzenie w Polsce. W miarę upływu lat stał się jednym z ważniejszych wydarzeń promujących region, który stwarza możliwość artystycznego dialogu, sprzyja nawiązaniu kontaktów i współpracy, nie tylko artystycznej i kulturalnej, ale również odkrywaniu nowych technologii w przemyśle ceramicznym. Plener skutecznie promuje dorobek twórców środowiska artystycznego wybitnych ceramików-rzeźbiarzy z kraju i z zagranicy. W plenerze biorą również udział młodzi, rozpoczynający swoją artystyczną drogę absolwenci ASP.

51. bolesławiecki plener – innowacyjna formuła

 

Trwają prace nad organizacją Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu. Tegoroczna 51. edycja została wzbogacona o nowatorskie pomysły i rozwiązania.

Międzynarodowy plener w Bolesławcu jest prestiżowym wydarzeniem nie tylko na mapie kulturalnej Polski, ale i świata. Jest jedynym w Polsce plenerem ceramicznym odbywającym się nieprzerwanie od pół wieku. Skutecznie promuje dorobek wybitnych artystów ceramików – rzeźbiarzy z kraju i z zagranicy. Komisarzem pleneru po raz trzeci został Mateusz Grobelny.

Ruszył nabór uczestników 51. MPCRZ - do 31 marca zainteresowani artyści z całego świata mogą składać swoje aplikacje. Formularz zgłoszenia znajduje sięw zakładce Aplikacje!
Ostatecznego wyboru artystów dokona powołana Komisja wraz z Komisarzem Pleneru w porozumieniu z Organizatorem Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki.
Zmianie ulegnie termin twórczej pracy artystów. W tym roku, plener w Bolesławcu odbędzie się w dniach 21 sierpnia - 12 września. Dzięki temu zaproszeni rzeźbiarze wezmą udział w największej imprezie promującej nasze miasto w 21. Bolesławieckim Świecie Ceramiki. Artystów gościć będą trzy bolesławieckie firmy: Zakłady Ceramiczne  „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramika Artystyczna” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego oraz Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz. Ponadto dodatkowym, nowym miejscem pracy będą pracownie ceramiczne BOK-MCC.
Uczestnicy, tworzyć  będą pod jednym hasłem, który zaproponuje Komisarz pleneru. Utrzymany zostanie, sierpniowy termin wernisażu wystawy poplenerowej, która od dwóch lat z ogromnym powodzeniem odbywa się w Rynku podczas największego bolesławieckiego święta.
Prace powstałe podczas 51. edycji MPCRZ obejrzymy za rok w sierpniu. Podczas tegorocznego Bolesławieckiego Święta Ceramiki zaprezentujemy rzeźby otrzymane od zakwalifikowanych do pleneru artystów, przez co przybliżymy ich dotychczasowy dorobek, poznamy bliżej uczestników. Odbędzie się również wystawa Sympozjum Ceramicznego w Gmunde w Austrii, najstarszego sympozjum w Europie.

Tradycyjnie wydany zostanie katalog pleneru, który przybliży sylwetki artystów oraz zaprezentuje rzeźby prezentowane na wystawie poplenerowej.

APLIKACJA

55. Międzynarodowy Plener Ceramiczno - Rzeźbiarski rozpocznie się 31 lipca a zakończy się 23 sierpnia 2019 r. Komisarzem pleneru został artysta ceramik Mateusz Grobelny.

55. International Ceramics and Sculpture Symposium will be held on 31 July - 23 August 2019. Commissioner of the convention is a ceramic artist Mateusz Grobelny.

Applications for download:

Regulamin

Regulations

Karta zgłoszeń / Application form

 

Organizatorzy

Bolesławiecki Ośrodek Kultury -
Międzynarodowe Centrum Ceramiki

Gmina Miejska Bolesławiec

 

Patronat medialny

Zakłady, w których tworzą artyści

Ceramika Artystyczna
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

ul. Kościuszki 23
59-700 Bolesławiec
www.ceramika-artystyczna.pl

Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”
Sp. J. Smoleński & Zwierz

Gdańska 30
59-700 Bolesławiec
polish-pottery.com.pl/manufaktura

Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC”
w Bolesławcu Sp z o.o.

Kościuszki 11
59-700 Bolesławiec
www.ceramikaboleslawiec.com.pl