Uczestnicy 56. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno - Rzeźbiarskiego/ edycja specjalna - lokalna/ Joanna Mysłek - Michnowska

Kolejną uczestniczką naszego Pleneru jest Joanna Mysłek - Michnowska.

Next participant of the Symposium is Joanna Mysłek - Michnowska.

Zajmuje się ceramiką, rysunkiem i malarstwem.

Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, kierunek Projektowanie ceramiki i szkła. Dyplom w pracowni prof. Ireny Lipskiej - Zworskiej z zakresu projektowania ceramiki artystycznej i z zakresu projektowania ceramiki przemysłowej w pracowni Lidii Kupczyńskiej - Jankowiak. Od 25. lat prowadzi pracownię ceramiki w Młodzieżowym Domu Kultury w Bolesławcu dla dzieci, młodzieży i dorosłych dla których prowadzi także plenery ceramiczne. Pracuje w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu. W 2005 r. Wyróżniona Nagrodą Prezydenta Miasta Bolesławiec za promocję miasta.

Ceramic artist, drawer and painter.

Graduated State Secondary School of Fine Arts in Jelenia Góra and Academy of Fine Arts in Wrocław/ Department of ceramic and glass design. Diploma in prof. Irena Lipska - Zworska studio (artistic ceramic) and in Lidia Kupczyńska - Jankowiak studio (industrial ceramic). For about 25 years she runs ceramic workshops for adults and children in MDK/ Bolesławiec. Works in County Special Schools and Facilities in Bolesławiec. She was awarded for city promotion by President of Bolesławiec in 2005.

 

 

Uczestnicy 56. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno - Rzeźbiarskiego/ edycja specjalna - lokalna/ Edyta Orlińska

Odbyła się pierwsza prezentacja multimedialna uczestnika naszego Pleneru. Przedstawiamy Wam  Edytę Orlińską, artystkę ceramik.

We had first digital presentation of our Symposium participant. We present You Edyta Orlińska, ceramic artist.

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom z zakresu projektowania ceramiki unikatowej w pracowni prof. Grażyny Płocicy, projektowania ceramiki użytkowej prof. Lidii Kupczyńskiej Jankowiak. Stypendystka Europa Akademii w Isny / Niemcy w roku 2000, Hochschule für Kunst und Design w Halle / Niemcy w roku 2003. Uczestniczy w plenerach ceramicznych i wystawach w kraju i za granicą. Prowadzi pracownię ceramiczno - rzeźbiarską w BOK - MCC w Bolesławcu.

Graduated Academy of Fine Arts in Wrocław. Specialization in unique ceramics design  in prof. Grażyna Płocica studio, specialization in utility ceramics design in prof. Lidia Kupczyńska Jankowiak studio. Recived scholarship from European Isny Academy/ Germany 2000. Studied at University of Art and Design in Halle/ Germany 2003. Participated in symposiums and exhibitions all over the world. She runs ceramic workshops for adults and children in BOK-MCC/ Bolesławiec.

 

 

Są już pierwsze efekty pracy twórczej uczestników bolesławieckiego 56. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno- Rzeźbiarskiego 2020!

Niedawno gościliśmy w zakładach, w których tworzą uczestnicy 56. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno- Rzeźbiarskiego 2020 z edycji specjalnej/lokalnej. Mięliśmy okazję podglądnąć ich przy pracy, zobaczyć, jak powstają nietuzinkowe dzieła sztuki z tak cennego dla nas materiału, jakim jest glina.

Rozpoczęliśmy od „Ceramiki Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego, która w tym roku obchodzi 70. lecie działalności! Dzięki uprzejmości Pani Prezes Heleny Smoleńskiej, artystki- Barbara Bednarowicz i Edyta Orlińska- mogą tworzyć w klimacie fabryki ceramiki, która daje niesamowite możliwości rozwoju. Nasze uczestniczki szybko się zaadoptowały, skupiły na swoich projektach już od pierwszego dnia i przystąpiły do pracy twórczej. Efektem są amorficzne, obłe formy Basi Bednarowicz  i „Autoportrety” Edyty Orlińskiej, stanowiące kontynuację cyklu zapoczątkowanego w 2014 r. podczas  50. edycji bolesławieckiego Pleneru. Trzeci uczestnik Mariusz Ochocki, de facto główny projektant artystyczny Spółdzielni, tworzył w zaciszu swojego „biura-pracowni”. Wówczas mogliśmy przyjrzeć się, jak materializuje projekt małej formy rzeźbiarskiej.

 

Drugim miejscem, który odwiedziliśmy były Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” Sp. z o.o. Tam z gościnności prezesów – Wiesława Ogrodnika i Piotra Maliszewskiego korzystają trzy artystki: Barbara Kozłowska-Trojnar, Martyna Izabela Woźnica – Chrostek i Marta Małoszyc, która na co dzień pracuje w Zakładach Ceramicznych  i specyfika pracy w fabrycznych  warunkach jest jej b. dobrze znana. Artystki tworzą abstrakcyjne formy i nadają im kształt w charakterystyczny dla siebie sposób. Barbara opracowuje  „Struktury. Światło i Cień” z przemysłowych odpadów, przy użyciu autorskich, naczyniowych form gipsowych. Martyna, która później dołączyła do grupy uczestników zdążyła już przygotować rzeźby – pudełka z cyklu „Powietrze”. Są to prace konceptualne, nie liczy się w nich tak bardzo to co na zewnątrz a  to co jest w środku- wewnętrzna struktura, przestrzeń wypełniona powietrzem. Artystka w swoich pracach zwraca uwagę na ponadmaterialny wymiar dzieła. Marta, znana z precyzyjnej obróbki szamotowych rzeźb zmierzyła się tym razem z kamionkową masą lejną. Przy wykorzystaniu form gipsowych, swoim projektom nadała finezyjny kształt, ażurowo konstruując powierzchnię swoich realizacji.

 

Po Zakładach udaliśmy do Marka Zygi, który w zaciszu swojej pracowni, wykorzystując czerwony szamot, skomponował typową dla swojego języka wypowiedzi twórczej harmonię klasycznej rzeźby figuratywnej.

„Manufaktura w Bolesławcu” Sp. z o.o. Sp. k. była naszym kolejnym, przedostatnim przystankiem gdzie twórczo realizują się Joanna Mysłek – Michnowska i Jacek Opała. Także w ich przypadku mieliśmy do czynienia z daleko posuniętą pracą, Joanna postanowiła stworzyć naczyniowe formy z glinianych wałeczków, esowato ułożonych w bryłach naczyń. Zaś Jacek sięgnął po charakterystyczne dla siebie środki wyrazu odciskając w gipsowych formach figury byków i kobiece popiersia z finezyjnie naniesioną dekoracją stempelkową.

Ostatnim zakładem, który po raz pierwszy uczestniczy w organizacji Pleneru była „Manufaktura ceramiczna” Kowalczyk. Na tworzenie swoich projektów w tych niepowtarzalnych warunkach  zdecydowała się Joanna Bruździńska. Ta pracowita i płodna twórczo artystka wykonała ażurowe rzeźby abstrakcyjne, wykorzystując do nich formy przemysłowe dzięki uprzejmości właściciela firmy Pana Andrzeja Kowalczyka.

Już niebawem przedstawimy Wam sylwetki artystów!

 

 

 

 

Międzynarodowy Plener Ceramiczno – Rzeźbiarski w Bolesławcu, edycja specjalna/lokalna czas zacząć!

Wczoraj uroczyście otworzyliśmy bolesławiecki Plener, który  nieprzerwanie organizowany jest  w naszym mieście od 1963 r.  Na tle różnych  wydarzeń społeczno - politycznych jego realizacja często stawała pod znakiem zapytania. Także i tym razem, ze względu na SARS-COV-2 (COVID-19), obawialiśmy się, że nie zdołamy podtrzymać tej wieloletniej tradycji.

Jednak udało się!

Działamy!

W miarę naszych możliwości, zgodnie z obowiązującymi procedurami epidemiologicznymi, tegoroczna edycja będzie miała charakter lokalny. Do udziału zaprosiliśmy artystów z Bolesławca i okolic, z serca polskiej ceramiki.

Spróbujemy pokazać skarby bolesławieckiej gliny, dzieła tych twórców, którzy czują się z tym miejscem związani zawodowo i emocjonalnie.

Będą oni tworzyć w następujących zakładach:

  • w „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego/ Barbara Bednarowicz, Mariusz Ochocki i Edyta Orlińska;
  • w Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o./ Barbara Kozłowska-Trojnar, Marta Małoszyc i Martyna Izabela Woźnica-Chrostek;
  • w „Manufakturze w Bolesławcu” z o.o.  Sp. k./ Joanna Mysłek-Michnowska  i Jacek Opała.

 Dotychczas w organizowaniu Pleneru wspierały nas tylko te bolesławieckie zakłady. W tym roku współorganizatorem będzie także "MANUFAKTURA CERAMICZNA" Andrzej Kowalczyk  goszcząca u siebie Joannę Bruździńską.

Ostatni uczestnik Pleneru - Marek Zyga postanowił zostać w zaciszu własnej pracowni i tam  materializować autorskie pomysły.

Plenerowicze poza realizowaniem swoich artystycznych wizji w ramach 56. MPCR będą także brali udział w plenerze ceramicznym „Pod okiem artysty”, jako mentorzy dla swoich młodszych zakochanych w glinie  koleżanek i kolegów. Nowością w tej edycji będzie także sposób prezentowania twórczości artystów. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zdecydowaliśmy wspólnie z uczestnikami, że prezentacje multimedialne odbywać się będą za pośrednictwem Internetu. Codziennie, od 10 sierpnia, publikować będziemy ich dotychczasowy dorobek twórczy na naszych stronach www i portalach społecznościowych. Bądźcie z nami na bieżąco!

It's time to start 56th International Ceramics and Sculpture Symposium in Bolesławiec/ special - local edition.

Yesterday we've opened Bolesławiec's Symposium, which we have organized since 1963. In view on the social and political backround the realization of the Symposium was often  in question. Also this time, because of SARS-COV-2 (COVID-19)we were afraid that we won't be able to carry on this long-standing tradition.

But we made it!

We keep moving forward!

In order to COVID-19 procedures this year edition will have a local tone. We invited artists from Bolesławiec, from the polish pottery heart.

We will try to show treasures of clay , those artists works who have vocational and emotional connection with Bolesławiec.

They will work in following workshops:

  • „Ceramika Artystyczna” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego/ Barbara Bednarowicz, Mariusz Ochocki i Edyta Orlińska;
  • Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o./ Barbara Kozłowska-Trojnar, Marta Małoszyc i Martyna Izabela Woźnica-Chrostek;
  • „Manufaktura w Bolesławcu” z o.o.  Sp. k./ Joanna Mysłek-Michnowska  i Jacek Opała.
So far, only the Bolesławiec factories supported us in organizing the Symposium. This year "Manufaktura ceramiczna" Andrzej Kowalczyk will be also co-organizer by hosting Joanna Bruździńska.
The last participant - Marek Zyga decided to stay in his own studio to materialize his ideas.
Artists will also take part in ceramic workshops "Pod okiem artysty", as a mentors for their younger colleagues who felt in love with clay.
Another novelty is that the participants will show their digital presentation during the 56th International Ceramic and Sculpture Symposium via Internet (due to restrictions caused by COVID-19). Starting from 10th September, day by day, we will put this presentations on our websites.
Stay tuned with us!

 

Lista uczestników 56. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego 2020

edycja specjalna/lokalna

The list of participants of the 56th International Ceramic and Sculpture Symposium in Bolesławiec 2020

special/ local edition

Znamy już uczestników 56. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno - Rzeźbiarskiego Bolesławiec 2020 a są to następujące osoby:/ We already know participants of the 56th International Ceramic and Sculpture Symposium in Bolesławiec 2020:

 

Janina Bany-Kozłowska

koordynator artystyczny/artistic coordinator

Barbara Bednarowicz

Barbara Kozłowska-Trojnar

Joanna Bruździńska

Marta Małoszyc

Joanna Mysłek-Michnowska

Mariusz Ochocki

Jacek Opała

Edyta Orlińska

Martyna Izabela Woźnica-Chrostek

Marek Zyga

 

Startujemy 27 lipca, artyści tworzyć będą w zakładach ceramicznych na terenie powiatu bolesławieckiego:/ We start on July 27th, artists will create in ceramic factories and pottery workshops in the County of Bolesławiec:

* w Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego "Ceramika Artystyczna",

* w Zakładach Ceramicznych "BOLESŁAWIEC" Sp. z o.o.,

* w "MANUFAKTURZE W BOLESŁAWCU" Sp. z o.o. S.k.,

* w "Manufakturze Ceramicznej" Andrzej Kowalczyk.


     

Organizatorzy

Bolesławiecki Ośrodek Kultury -
Międzynarodowe Centrum Ceramiki

Gmina Miejska Bolesławiec

 

Patronat medialny

Zakłady, w których tworzą artyści

Ceramika Artystyczna
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

ul. Kościuszki 23
59-700 Bolesławiec
www.ceramika-artystyczna.pl

Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”
Sp. J. Smoleński & Zwierz

Gdańska 30
59-700 Bolesławiec
polish-pottery.com.pl/manufaktura

Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC”
w Bolesławcu Sp z o.o.

Kościuszki 11
59-700 Bolesławiec
www.ceramicboleslawiec.com.pl