AKTUALNOŚCI

Największa poplenerowa wystawa w historii bolesławieckich plenerów ceramicznych w Starej Kopalni w Wałbrzychu

W ubiegły piątek, 7 kwietnia o godz. 18.00 odbył się wernisaż wystawy prac z Międzynarodowych Plenerów Ceramiczno – Rzeźbiarskich organizowanych od przeszło 50. lat w Bolesławcu. Zebranych gości w Centrum Ceramiki Unikatowej przywitał zastępca prezydenta miasta Wałbrzych Zygmunt Nowaczyk. Za gościnę i możliwość zaprezentowania „tego co w Bolesławcu najcenniejsze” podziękował Kornel Filipowicz- zastępca prezydenta Bolesławca. Także dyrektor Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki Ewa Lijewska - Małachowska wyraziła swój podziw dla ogromnej ilości  prac, jakie zostały zaprezentowane, podkreśliła, że jest to pierwsza tak duża wystawa poplenerowa i dzięki niej można zobaczyć, jak bogaty zbiór posiada nasza instytucja.

Na wernisaż przybyli także artyści uczestniczący w plenerach - Krystyna Gay - Kutschenreiter- komisarz w latach 1990-2005,  Janina Bany-Kozłowska – projektantka form ceramicznych w Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec”, Adriana Grochal, Władysław Garnik, Edyta Orlińska i Maria Bor, która uczestniczyła  w plenerach w latach 1969 – 1974, 1981 – 1984.

 Ekspozycja obejmuje 164 dzieła artystów z całego świata, które zostały zaaranżowane na powierzchni  400 m2 . Wśród eksponatów znalazły się realizacje rzeźbiarskie o różnorodnej tematyce, prace designerskie, kompozycje przestrzenne i instalacje artystyczne powstałe w ciągu ostatnich 30 lat, do najstarszych eksponatów należy praca autorstwa Elżbiety Nawrockiej – Wazon z 1984 roku a także płaskorzeźba Stanisława Wiącka z tego samego roku.

Wystawę będzie można zobaczyć do 7 czerwca 2017 r. w godzinach 10.00 – 18.00.

źródło: Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki

źródło: Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki

źródło: Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki 

 

 

Organizatorzy

Bolesławiecki Ośrodek Kultury -
Międzynarodowe Centrum Ceramiki

Gmina Miejska Bolesławiec

 

Patronat medialny

Zakłady, w których tworzą artyści

Ceramika Artystyczna
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

ul. Kościuszki 23
59-700 Bolesławiec
www.ceramika-artystyczna.pl

Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”
Sp. J. Smoleński & Zwierz

Gdańska 30
59-700 Bolesławiec
polish-pottery.com.pl/manufaktura

Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC”
w Bolesławcu Sp z o.o.

Kościuszki 11
59-700 Bolesławiec
www.ceramicboleslawiec.com.pl