52. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski w Bolesławcu
Trwają prace nad organizacją 52. edycji Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu. Komisarzem pleneru po raz czwarty będzie Mateusz Grobelny.
Rozpoczynamy nabór uczestników pleneru. Zainteresowani artyści z całego świata mogą składać swoje aplikacje do 31 marca. Organizator zapewnia materiały ceramiczne i miejsce do pracy oraz zakwaterowanie. Formularz zgłoszenia znajduje się w zakładce APLIKACJE.
Ostatecznego wyboru artystów, dokona Komisja powołana przez Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki. Listę uczestników poznamy do końca kwietnia.
Tegoroczny, bolesławiecki plener odbędzie się w dniach 18 sierpnia - 10 września. Zaproszeni artyści- rzeźbiarze wezmą udział w największej imprezie promującej nasze miasto, jakim jest Bolesławieckie Święto Ceramiki. Artystów gościć będą trzy bolesławieckie firmy: Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramika Artystyczna” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego oraz Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz. Ponadto dodatkowym miejscem pracy będą pracownie ceramiczne znajdujące się w BOK-MCC.
Uczestnicy Pleneru, tworzyć będą pod jednym hasłem, zaproponowanym przez Komisarza. Tradycyjnie zostanie wydany katalog pleneru.
Podczas tegorocznego 22. Bolesławieckiego Święta Ceramiki odbędą się dwie wystawy związane z plenerem. Na pierwszej z nich zaprezentujemy rzeźby otrzymane od zakwalifikowanych do pleneru artystów, co pozwoli na przybliżenie sylwetek artystów oraz ich dotychczasowego dorobku.
Druga wystawa – poplenerowa będzie składała się z prac, które powstały podczas ubiegłorocznej 51. edycji MPCRZ w Bolesławcu.
Prace powstałe podczas 52. edycji MPCRZ będzie można zobaczyć na wystawie podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki w 2017 roku.
Międzynarodowy plener w Bolesławcu jest prestiżowym wydarzeniem nie tylko na mapie kulturalnej Polski, ale i świata. Jest również, jedynym w Polsce plenerem ceramicznym odbywającym się nieprzerwanie od ponad pół wieku. Skutecznie promuje dorobek wybitnych artystów ceramików – rzeźbiarzy z kraju i z zagranicy.
fot. Grzegorz Stadnik/Pracownia2f