AKTUALNOŚCI

52. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski w Bolesławcu

Trwają prace nad organizacją 52. edycji Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu. Komisarzem pleneru po raz czwarty będzie Mateusz Grobelny.

Rozpoczynamy nabór uczestników pleneru. Zainteresowani artyści z całego świata mogą składać swoje aplikacje do 31 marca. Organizator zapewnia materiały ceramiczne i miejsce do pracy oraz zakwaterowanie. Formularz zgłoszenia znajduje się w zakładce APLIKACJE.

Ostatecznego wyboru artystów, dokona Komisja powołana przez Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki. Listę uczestników poznamy do końca kwietnia.

Tegoroczny, bolesławiecki plener odbędzie się w dniach 18 sierpnia - 10 września. Zaproszeni artyści- rzeźbiarze wezmą udział w największej imprezie promującej nasze miasto, jakim jest Bolesławieckie Święto Ceramiki. Artystów gościć będą trzy bolesławieckie firmy: Zakłady Ceramiczne  „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramika Artystyczna” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego oraz Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz. Ponadto dodatkowym miejscem pracy będą pracownie ceramiczne znajdujące się w BOK-MCC.
Uczestnicy Pleneru, tworzyć  będą pod jednym hasłem, zaproponowanym przez Komisarza. Tradycyjnie zostanie wydany katalog pleneru.

Podczas tegorocznego 22. Bolesławieckiego Święta Ceramiki odbędą się dwie wystawy związane z plenerem. Na pierwszej z nich zaprezentujemy rzeźby otrzymane od zakwalifikowanych do pleneru artystów, co pozwoli na przybliżenie sylwetek artystów oraz ich dotychczasowego dorobku.

Druga wystawa – poplenerowa będzie składała się z prac, które powstały podczas ubiegłorocznej 51. edycji MPCRZ w Bolesławcu.

Prace powstałe podczas 52. edycji MPCRZ będzie można zobaczyć na wystawie podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki w 2017 roku.

Międzynarodowy plener w Bolesławcu jest prestiżowym wydarzeniem nie tylko na mapie kulturalnej Polski, ale i świata. Jest również, jedynym w Polsce plenerem ceramicznym odbywającym się nieprzerwanie od ponad pół wieku. Skutecznie promuje dorobek wybitnych artystów ceramików – rzeźbiarzy z kraju i z zagranicy.


fot. Grzegorz Stadnik/Pracownia2f

Organizatorzy

Bolesławiecki Ośrodek Kultury -
Międzynarodowe Centrum Ceramiki

Gmina Miejska Bolesławiec

 

Patronat medialny

Zakłady, w których tworzą artyści

Ceramika Artystyczna
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

ul. Kościuszki 23
59-700 Bolesławiec
www.ceramika-artystyczna.pl

Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”
Sp. J. Smoleński & Zwierz

Gdańska 30
59-700 Bolesławiec
polish-pottery.com.pl/manufaktura

Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC”
w Bolesławcu Sp z o.o.

Kościuszki 11
59-700 Bolesławiec
www.ceramicboleslawiec.com.pl