AKTUALNOŚCI

Artyści – rzeźbiarze z Polski i Świata tworzą w Bolesławcu

W Bolesławcu – mieście ceramiki odbywa się 51. edycja Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego. Jest to najstarsze, tego typu wydarzenie w Polsce. Plener potrwa do 12 września.

Przez trzy tygodnie 14 artystów - ceramików z Anglii, Turcji, Słowacji, Gruzji, Niemiec, Węgier, Tajwanu, Norwegii, Szwajcarii i Polski tworzy pod wspólnym hasłem „Człowiek, natura, cywilizacja” w bolesławieckich zakładach: Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego oraz Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz. Ponadto dodatkowym miejscem pracy jest Garncarnia na Widoku oraz pracownie ceramiczne BOK-MCC.

Przed nami możliwość poznania nieco bliżej artystów. Zapraszamy mieszkańców do sali Konferencyjnej BOK-MCC, gdzie w najbliższy weekend podczas trzech prezentacji multimedialnych, zawsze o godz. 18.00, będziemy mieli okazję poznać bliżej dorobek artystyczny uczestników pleneru.

W piątek, 4 września zaprezentują się: Michał Podleśny, Patrycja Barkowska, Adam Frew, Eva Srnikova i Ute Hartwing-Schulz.
W sobotę, 5 września swój wykład będą mieli: Georgi Pachlovia, Jakub Biewald, Maria Joanna Juchnowska, Adriana Grochal oraz Craig Usher.

W niedzielę, 6 września spotkamy się z artystami: Rebecca Maeder, Katalin Tomay, Lin Lung-Chieh oraz Mateusz Grobelny.

Ponadto w piątek, 11 września o godz. 17.00 w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” odbędzie się oficjalne zakończenie pleneru. W programie premiera filmu „Drzewo ognia”. Jest to relacja z budowy pieca plenerowego autorstwa Mateusza Grobelnego podczas tegorocznego Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Wstęp wolny.

Efekt pracy uczestników 51. edycji pleneru poznamy za rok, podczas 22. Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Tradycyjnie wydany zostanie katalog pleneru, który przybliży sylwetki artystów oraz zaprezentuje rzeźby prezentowane na wystawie poplenerowej.


fot. Grzegorz Stadnik/Pracownia2f

Poniżej materiał Grażyny Hanaf z portalu Istotne.pl z rozmowy z Mateuszem Grobelnym – komisarzem pleneru:

– Jako komisarzowi, zależało mi, aby na plenerze zaprezentować wszystkie twarze ceramiki, czyli aby wybrano garncarzy, projektantów pracujących za pomocą form oraz artystów, którzy mają indywidualne podejście do materiału jakim jest masa ceramiczna – mówi Mateusz Grobelny. – To się udało i w pięciu miejscach w Bolesławcu od wczesnych godzin rannych do nocy pracują artyści z z Anglii, Niemiec, Norwegii, Australii, Tajwanu, Szwajcarii, Gruzji, Słowacji, Węgier i USA – dodaje komisarz.

Mateusz Grobelny założył w tym roku, że artyści będą pracować nad wspólnym tematem. Temat przedstawiony artystom brzmi „Człowiek, natura, cywilizacja”. Większość artystów chętnie skorzystało z tej propozycji, czy kierunku działań. Oczywiście nikomu niczego nie narzucono, a temat jest na tyle pojemny, ze daje pole do wielorakiej interpretacji.

– Mamy tu różne kultury, różne sposoby patrzenia na świat. Artyści pochodzą z trzech kontynentów. To wiele spojrzeń, zupełnie innych na człowieczeństwo i cywilizację – mówi komisarz. – Niektórzy artyści ukazują motyw cywilizacji pełnej konfliktów, inni podchodzą do tematu bardzo delikatnie. Powstają prace rzeźbiarskie, dizajnerskie, ale również pracują z nami garncarze zajmujący się bardziej formą parcy. Jedna z artystek pracuje nad tematem dzikiej świni, powstają niezwykłe, symboliczne dzieła. Będą prace łączące kilka materiałów. Sam buduję konstrukcję z elementami metalowymi, powstaną też prace łączące metal, drewno i glinę – opowiada o plenerze Grobelny.

Komisarz pleneru zadowolony jest, że udaje się wydarzenie zamknąć w nowym cyklu.

– Zaczęliśmy wystawą zbiorową prac plenerowiczów, by pokazać ich tematy, techniki, warsztat i to, co dotychczas stworzyli – wyjaśnia Grobelny. – Potem szykujemy katalog i zimą pokazujemy parce powstałe podczas tegorocznego pleneru. To umożliwi w spokoju przygotowanie dobrej wystawy oraz znalezienie galerii i muzeów, gdzie można będzie pokazać wystawę poplenerową.

Organizatorzy

Bolesławiecki Ośrodek Kultury -
Międzynarodowe Centrum Ceramiki

Gmina Miejska Bolesławiec

 

Patronat medialny

Zakłady, w których tworzą artyści

Ceramika Artystyczna
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

ul. Kościuszki 23
59-700 Bolesławiec
www.ceramika-artystyczna.pl

Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”
Sp. J. Smoleński & Zwierz

Gdańska 30
59-700 Bolesławiec
polish-pottery.com.pl/manufaktura

Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC”
w Bolesławcu Sp z o.o.

Kościuszki 11
59-700 Bolesławiec
www.ceramicboleslawiec.com.pl