AKTUALNOŚCI

Rozpoczął się 59. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski 2023

Wraz z ostatnim dniem lipca rozpoczął się 59. Międzynarodowy Plener Ceramiczno – Rzeźbiarski w Bolesławcu, którego historia sięga 1964 roku. Plener potrwa do 25 sierpnia.
W tym roku są to artyści:
Janina Bany-Kozłowska (Polska), Mariia Dunaiska (Ukraina), Magdalena Kowalewska (Polska), Hanna Miadzvedzeva (Białoruś), Natalia Dzidowska (Polska), Andrej Németh (Czechy), Łukasz Orfiniak (Polska), Krzysztof Rozpondek (Polska), Irina Toronjadze (Gruzja) i Andrzej Wajda (Polska).
Nad artystami i przebiegiem pleneru czuwać będzie koordynator artystyczny, bolesławiecka artystka Janina Bany – Kozłowska.
Artyści tworzą podczas pleneru, który przez prawie 60 lat organizowany jest nieprzerwanie przez Gminę Miejską Bolesławiec i Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki w Bolesławcu z ogromnym udziałem bolesławieckich zakładów ceramicznych, takich jak: „Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu, Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o. w Bolesławcu i „Manufaktura” w Bolesławcu.
Współorganizatorem pleneru jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
01 sierpnia artyści wraz z koordynatorem artystycznym dzięki życzliwości prezesów i właścicieli zwiedzili ceramiki, tj.: „Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu, Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o. w Bolesławcu i „Manufaktura” w Bolesławcu poznając miejsca, w których przez cztery tygodnie będą tworzyć swoje dzieła, ale również poznali specyfikę pracy każdego zakładu.
04 sierpnia serdecznie zapraszamy na wystawę prof. Krzysztofa Rozpondka pt. „Termofile” podczas którego zostaną oficjalnie przedstawieni artyści pleneru, którego uczestnikiem jest prof. Krzysztof Rozpondek. Finisaż wystawy odbędzie się 4 sierpnia 2023 r. o godz. 18.00 w galerii „W sam raz”.
Dla wszystkich sympatyków pleneru bolesławieckiego, mieszkańców i miłośników sztuki tradycyjnie artyści zaprezentują swoją twórczość. Plenerowicze, podzieleni na trzy grupy:
08.08. – Hanna Miadzvedzeva (Białoruś), Mariia Dunaiska (Ukraina), Andrej Németh (Czechy).
09.08. - Natalia Dzidowska (Polska), Magdalena Kowalewska (Polska), Łukasz Orfiniak (Polska), Andrzej Wajda (Polska).
10.08. - Krzysztof Rozpondek (Polska), Janina Bany-Kozłowska /koordynator artystyczny (Polska), Irina Toronjadze (Gruzja).
podczas trzydniowych wykładów multimedialnych, które będą się odbywać w sali konferencyjnej BOK – MCC (pl. Piłsudskiego 1c) o godz. 19:00 przybliżą swoja sztukę. Serdecznie zapraszamy wszystkich na wykłady artystów.

Organizatorzy

Bolesławiecki Ośrodek Kultury -
Międzynarodowe Centrum Ceramiki

Gmina Miejska Bolesławiec

 

Patronat medialny

Zakłady, w których tworzą artyści

Ceramika Artystyczna
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

ul. Kościuszki 23
59-700 Bolesławiec
www.ceramika-artystyczna.pl

Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”
Sp. J. Smoleński & Zwierz

Gdańska 30
59-700 Bolesławiec
polish-pottery.com.pl/manufaktura

Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC”
w Bolesławcu Sp z o.o.

Kościuszki 11
59-700 Bolesławiec
www.ceramicboleslawiec.com.pl