Wystawa poplenerowa 50. MPCRZ podczas Święta Ceramiki

Podczas 20. Bolesławieckiego Święta Ceramiki, poznamy efekt pracy artystów 50. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno – Rzeźbiarski w Bolesławcu. Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy poplenerowej, który odbędzie się 22 sierpnia o godz. 18.00 w Rynku Bolesławcaw specjalnie zbudowanej na potrzeby wystawy Galerii pod kopułą.

Międzynarodowy Plener w Bolesławcu jest jedynym w Polsce plenerem ceramicznym odbywającym się nieprzerwanie od 50 lat. Jest prestiżowym wydarzeniem nie tylko na mapie kulturalnej Polski, ale i świata. Skutecznie promuje dorobek wybitnych artystów ceramików – rzeźbiarzy z kraju i z zagranicy.Z okazji jubileuszu w ramach Święta Ceramiki oprócz wystawy poplenerowej na trzech wystawach towarzyszących prezentowane będą prace, które powstawały w minionych latach podczas bolesławieckich plenerów.
W Muzeum Ceramiki na ulicy Kutuzowa odbędzie wystawa „50 lat Plenerów Ceramiczno – Rzeźbiarskich w Bolesławcu”. Na wernisaż zapraszamy w sobotę, 23 sierpnia o 18.00.
W Rynku w Ratuszu, w dniach 22-24 sierpnia odbywać się będą dwie wystawy. Pierwszą z nich tworzyć będą prace plenerowiczów z poprzednich lat, druga wystawa: „Panny mojego życia” figurki ceramiczne - materiał kamionka szkliwiona, to rzeźby znanej bolesławianom Marity Benke-Gajdy. Artystka jest wykładowcą na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Wielokrotnie uczestniczyła w bolesławieckich plenerach. Jej prace kilkukrotnie mogliśmy podziwiać na wystawach w BOK-MCC i w Muzeum Ceramiki.

Rzeźby, które powstały podczas bolesławieckich plenerów będzie można również zobaczyć w holu BOK-MCC i na witrynie wystawowej Księgarni Agora w Rynku.

Tegoroczny jubileuszowy 50. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski plener odbywał się w dniach 2-27 czerwca w Bolesławcu, wzięło w nim udział piętnastu ceramików z sześciu krajów. Polskę reprezentowali: Mateusz Grobelny – komisarz pleneru, Krystyna Gay-Kutschenreiter - honorowy uczestnik, Bogusław Dobrowolski, Kazimierz Kalkowski, Piotr Nowak, Edyta Orlińska, Marta Kisiliczyk, Michał Puszczyński, Evelina Wojtowicz, Ukrainę: Ihor Kovalevych, Litwę: Ruta Sipalyte, Hiszpanię: Joan Poch I Catala, Włochy: Yuri Ragazzini i Luce Raggi oraz Indie: Siraj Saxena. Artyści tworzyli w trzech bolesławieckich zakładach ceramicznych: Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramice  Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego oraz Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz. Podczas pleneru z udziałem mieszkańców i gości odbyły się trzy spotkania autorskie - prezentacje  multimedialne, podczas których artyści przedstawiali swój dorobek artystyczny. W ramach jubileuszowego pleneru w galerii BOK-MCC prezentowana była wystawa rzeźb oraz ceramiki artystycznej bolesławieckiej artystki Janiny Bany – Kozłowskiej.



Autorem zdjęć artystów przy pracy jest fot.Grzegorz Stadnik/Pracownia2f.

50. Międzynarodowy Plener Ceramiczno – Rzeźbiarski w Bolesławcu jest realizowany w ramach projektu ARGINET, który jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Kultura


Projekt ma na celu promocję dialogu i wymiany międzykulturowej w Europie poprzez system innowacyjnych działań współpracy międzynarodowej operatorów kulturalnych z branży ceramicznej. Realizacja projektu umożliwi większą mobilność i funkcjonowanie na poziomie ponadnarodowym dorobku i doświadczeń poszczególnych partnerów na polu ceramiki artystycznej i rzemiosła ceramicznego. ARGINET proponuje, aby w ramach istniejącej sieci imprez wprowadzić program wymiany i rozwoju, promujący udział artystów i animacji ceramicznych na skalę europejską.

Zapraszamy na prezentacje multimedialne plenerowiczów

W Bolesławcu od początku czerwca trwa 50. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski. Program pobytu 15 artystów z Polski i Świata jest bardzo napięty, oprócz codziennej pracy w zakładach ceramicznych, uczestnicy zwiedzili już Zamek Książ w Wałbrzychu, a w najbliższy weekend spotykają się z mieszkańcami miasta.

Zapraszamy do sali Konferencyjnej BOK-MCC gdzie podczas trzech prezentacji multimedialnych, zawsze o godz. 17.00 będziemy mieli okazję bliżej poznać dorobek artystyczny uczestników pleneru.
W sobotę, 14 czerwca
swoją twórczość zaprezentują: Evelina Wojtowicz i Michał Puszczyński z Polski, Joan Poch I Catala z  Hiszpanii, Luce Raggioraz Yuri Ragazziniz Włoch.
Drugie spotkanie, odbędzie się następnego dnia w niedzielę, 15 czerwca, swoją twórczość przybliżą: Kazimierz Kalkowski i Bogusław Dobrowolski z Polski, Ihor Kovalevychz Ukrainy, Siraj Saxena z Indii.
Podczas trzeciej, ostatniej prezentacji w środę 18 czerwca, zaprezentuje się, aż sześciu Polaków: Piotr Nowak oraz pięciu artystów z Bolesławca: Krystyna Gay-Kutschenreiter - honorowy uczestnik pleneru, Edyta Orlińska prowadząca pracownie ceramiczno-rzeźbiarską w BOK-MCC, Marta Kisiliczyk oraz Mateusz Grobelny - Komisarz pleneru, który prowadzi autorską pracownie w BOK-MCC, swój dorobek przedstawi również Ruta Sipalytez Litwy.

W niedzielę, 8 czerwca artyści wybrali się na wycieczkę na Zamek Książ w Wałbrzychu, w którym obecnie odbywa się wystawa prac jednego z uczestników pleneru - Kazimierza Kalkowskiego. W najbliższych dniach planują odwiedzić Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz spotkają się ze Stanisławem Borowskim światowej sławy artystą tworzącym w szkle w Hucie Szkła „Studio Borowski” w Tomaszowie Bolesławieckim.

Wystawa bolesławieckiej artystki otworzyła jubileuszowy 50. MPCRZ

W piątek, 6 czerwca w Galerii BOK-MCC wystawa wybitnej artystki i projektantki tworzącej dla Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec” Janiny Bany-Kozłowskiejotworzyła 50. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu. 

Podczas otwarcia Dyrektor Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki Ewa Lijewska-Małachowska powitała wszystkich przybyłych do Bolesławca artystów. Przemawiali również zaproszeni na wernisaż goście, Wiceprezydent Miasta Iwona Mandżuk-Dudek, Prezes Zakładów Ceramicznych "Bolesławiec" Karol Stasik oraz Janina Piestrak-Babijczuk.

Janina Bany-Kozłowska zaprezentowała na swojej wystawie naczynia użytkowe oraz kilka większych rzeźb. Skoncentrowała się na pokazaniu czystej formy. Talerze, dzbanki i filiżanki są pokryte jednobarwnym szkliwem, by tym bardziej podkreślić ich wyrafinowane, bogate i niebanalne kształty.
Wystawa artystki może być inspiracją dla artystów, którzy przybyli do Bolesławca na jubileuszowy plener. W 50. Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno-Rzeźbiarskim biorą udział artyści-ceramicy: Bogusław Dobrowolski (Polska), Krystyna Gay-Kutschenreiter (Polska), honorowy uczestnik Pleneru, Mateusz Grobelny (Polska), komisarz Pleneru, Kazimierz Kalkowski (Polska), Marta Kisiliczyk (Polska), Ihor Kovalevych (Ukraina), Piotr Nowak (Polska), Edyta Orlińska (Polska), Joan Poch I Catala (Hiszpania), Michał Puszczyński (Polska), Yuri Ragazzini (Włochy), Luce Raggi (Włochy), Siraj Saxena (Indie), Ruta Sipalyte (Litwa), Evelina Wojtowicz (Polska). Artyści od tygodnia tworzą w trzech bolesławieckich zakładach: Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego oraz Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz.


Efekt pracy artystów poznamy na wernisażu wystawy poplenerowej, który odbędzie się na bolesławieckim Rynku podczas 20. Bolesławieckiego Święta Ceramiki.

50. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski w Bolesławcu jest realizowany w ramach projektu ARGINET, który jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Kultura.

Uroczyste otwarcie 50.MPCRZ

Zapraszamy w piątek, 6 czerwca o godz. 18.00do Galerii BOK-MCC na uroczyste otwarcie jubileuszowego 50. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu. Podczas otwarcia odbędzie się wernisaż wystawy rzeźb oraz ceramiki artystycznej bolesławieckiej artystki Janiny Bany - Kozłowskiej.

Janina Bany-Kozłowska wielokrotnie brała udział w bolesławieckich  plenerach, zajmuje się ceramiką użytkową oraz rzeźbą ceramiczną. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach środowiskowych, ogólnopolskich i zagranicznych. Od 40 lat związana jest zawodowo z Zakładami Ceramicznymi „Bolesławiec”, jest głównym projektantem i autorką większości wzorów, znajdujących się w seryjnej produkcji. W tym roku otrzymała  honorową  Nagrodę Prezydenta za Promocję Miasta Bolesławiec.

Jubileuszowy 50. Międzynardowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski

Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski jest jedynym w Polsce plenerem ceramicznym odbywającym się nieprzerwanie od 50 lat. Jest prestiżowym wydarzeniem nie tylko na mapie kulturalnej Polski, ale i świata. Skutecznie promuje dorobek wybitnych artystów ceramików – rzeźbiarzy z kraju i z zagranicy.

Przez cztery tygodnie czerwca w Bolesławcu będziemy gościć 15 ceramików – rzeźbiarzy z Ukrainy, Włoch, Hiszpanii, Indii, Litwy i z Polski, którzy wezmą udział w 50. Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno – Rzeźbiarskim. W tym czasie odbędą się trzy otwarte spotkania autorskie oraz wystawa. Kolejny raz Plenerowicze będą tworzyć w trzech bolesławieckich zakładach: Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego oraz Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz.

Program tegorocznej edycji pleneru:
6 czerwca, godz. 18.00/Galeria BOK-MCC/. Oficjalne otwarcie pleneru. Wernisaż wystawy rzeźb oraz ceramiki artystycznej bolesławieckiej artystki Janiny Bany - Kozłowskiej.
14, 15 i 18 czerwca, godz. 17.00/sala konferencyjna BOK-MCC/. Prezentacje multimedialne twórczości artystów 50. MPCRZ w Bolesławcu.


Efekt pracy artystów poznamy na wernisażu wystawy poplenerowej, który odbędzie się w sierpniu na bolesławieckim Rynku podczas 20. Bolesławieckiego Święta Ceramiki.

W 50. Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno-Rzeźbiarskim wezmą udział artyści - ceramicy:
1. Bogusław Dobrowolski /Polska

2. Krystyna Gay-Kutschenreiter /Polska, honorowy uczestnik  Pleneru
3. Mateusz Grobelny/Polska, Komisarz Pleneru
4. Kazimierz Kalkowski /Polska
5. Marta Kisiliczyk/Polska
6. Ihor Kovalevych /Ukraina
7. Piotr Nowak /Polska
8. Edyta Orlińska /Polska
9. Joan Poch I Catala /Hiszpania
10. Michał Puszczyński /Polska
11. Yuri Ragazzini/Włochy
12. Luce Raggi /Włochy
13. Siraj Saxena /Indie
14. Ruta Sipalyte /Litwa
15. Evelina Wojtowicz /Polska

Wystawa poplenerowa w Lipsku

Wystawa poplenerowa 49. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno – Rzeźbiarskiego jeszcze do końca marca prezentowana jest w prestiżowej galerii Terra Rossa w Lipsku (Niemcy).

Otwarcie wystawy odbyło się 11 marca. W uroczystym wernisażu udział wzięli m.in.:  Zastępca Prezydenta Miasta, Pan Kornel Filipowicz, oraz artyści-ceramicy: wieloletnia komisarz plenerów – Pani Krystyna Gay-Kutschenreiter i obecny komisarz - Mateusz Grobelny.

50. Międzynarodowy Plener Ceramiczno – Rzeźbiarski

50.  Międzynarodowy Plener Ceramiczno – Rzeźbiarskiodbędzie się w dniach 2-27 czerwca.Komisarzem Pleneru jest artysta ceramikMateusz Grobelny.

Aplikacje do pobrania:
Regulamin(PL)
Regulations (ENG)
Karata zgłoszenia

Artyści będą tworzyć w trzech bolesławieckich zakładach ceramicznych: Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” Sp. z o.o., „Ceramika  Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego oraz Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński& Zwierz w Bolesławcu.

49. Wernisaż wystawy poplenerowej podczas Święta Ceramiki

W piątek, 23 sierpnia na bolesławieckim Rynku o godz. 20.00 odbyło się otwarcie wystawy poplenerowej 49. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego. W specjalnie zbudowanym na potrzeby wystawy namiocie sferycznym prezentowane były oryginalne prace szesnastu artystów z Meksyku, USA, Austrii, Francji, Białorusi, Ukrainy, Włoch, Hiszpanii oraz z Polski.

Po raz pierwszy wystawę poplenerową można było oglądać podczas Święta Ceramiki. W poprzednich latach wystawy poplenerowe z kolejnych edycji pleneru były prezentowane w grudniu w galerii Długiej BOK-MCC. Nowatorski pomysł Dyrektor BOK-MCC Ewy Lijewskiej-Małachowskiej aby wyjść z pracami plenerowiczów na zewnątrz i zaprezentować je szerszej publiczności został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez oglądających jak i samych artystów.

Z początkiem września wystawę można oglądać w Galerii Długiej BOK-MCC.

Wystawa Poplenerowa 49.MPCRZ podczas Święta Ceramiki

Podczas 19. Bolesławieckiego Święta Ceramiki, poznamy efekt pracy artystów 49. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno – Rzeźbiarski w Bolesławcu. Wernisaż wystawy poplenerowej, odbędzie się 23 sierpnia o godz. 20.00 w Rynku Bolesławca w specjalnie zbudowanej na potrzeby wystawy Galerii pod kopułą.

 49.  Międzynarodowy Plener Ceramiczno – Rzeźbiarski w Bolesławcu odbył się w dniach 3-28 czerwca. Komisarzem tegorocznego Pleneru jest artysta-ceramik Mateusz Grobelny, Konsultantartystyczny - Krystyna Gay-Kutschenreiter. W ramach pleneru 16 artystów z różnych stron świata: Meksyku, USA, Austrii, Francji, Białorusi, Ukrainy, Włoch, Hiszpanii oraz z Polski przez cztery tygodnie tworzyli w trzech bolesławieckich zakładach ceramicznych: Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” Sp. z o.o. w Bolesławcu, „Ceramika  Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcuoraz Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński& Zwierz w Bolesławcu. W tym czasie z udziałem mieszkańców i gości odbyły się 3 spotkania autorskie - prezentacje  multimedialne, podczas których uczestnicy pleneru przedstawiali swój dorobek artystyczny oraz dwie wystawy ukazujące trendy w sztuce ceramiki. Plener rozpoczął się od wernisażu wystawy „3  światy”  Ceramicznego Koła Naukowego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na jego zakończenie odbył się wernisaż wystawy prac ceramicznych „Moje miasta” autorstwa Edyty Orlińskiej. Tradycyjnie został wydanykatalog wystawy poplenerowej,  promujący i dokumentujący miesięczną pracę plenerowiczów.

W 49. Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno-Rzeźbiarskim wzięli udział artyści - ceramicy:

Maria Eugenia Belden Rangel /Meksyk/
Kazimierz Kalkowski /Polska/
Stephanie Young /USA/
Krystyna Gay-Kutschenreiter /Polska/
Daniel Wetzelberger /Austria/
Marion Devillers /Francja/
Hanna Ambrosava /Białoruś/
Barbara Falender /Polska/
Kinga Ogórek /Polska/
Larysa Antonova /Ukraina/
Sophie Maslowski /Francja/
Abdon Zani /Włochy/
Władysław Garnik /Polska/
Julien Djedaoua-Innocenti /Francja/
Marc Iturri Torrellas /Hiszpania/
Mateusz Grobelny /Polska/  

Wystawa 3 Światy Koła Naukowego ASP Wrocław

W ubiegły piątek, 7 czerwca w Galerii BOK-MCC mieliśmy zaszczyt zaprezentować twórczość młodych artystów z wrocławskiego Koła Naukowego ASP. Wernisaż wystawy 3 Światy zostały zorganizowany w ramach 49-tego Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego. Artystów przywitała Dyrektor BOK-MCC Ewa Lijewska-Małachowska oraz przedstawiciele władz miasta: Kornel Filipowicz zastępca prezydent i Józef Pokładek Przewodniczący Rady Miasta. Szczególne podziękowania otrzymały bolesławieckie zakłady ceramiczne, które goszczą plenerowiczów: Helena Smoleńska prezes „Ceramiki Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu, Karol Stasik, prezes Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec” Sp. z o.o. w Bolesławcu oraz  Małgorzata Smoleńska-Szewczyk i Paweł Zwierz, właściciele Fabryki Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz w Bolesławcu.

Na wystawie swoje prace zaprezentowali: Karolina Gorczyńska, Ada Orkisz, Weronika Lucińska, Amadeusz Kucharzewski, Dawid Żynda, Kamila Ibrom i Karolina Bodnorz. Młodzi studenci mieli okazję spotkać się z bogatszymi o dorobek artystyczny uczestnikami pleneru z którymi wymieniali się doświadczeniami.

Wystawa prezentuje nowe podejście młodych twórców do klasycznej formy ceramiki. Prace prezentowane w galerii BOK-MCC są efektem wypału w takich piecach jak: Tongkama, Pikfire oraz Raku. Wystawa potrwa do 22 czerwca. Serdecznie zapraszamy.

Wycieczka do ASP Wrocław

W środę 5-tego czerwca uczestnicy 49-tego Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego odwiedzili wraz z komisarzem pleneru Mateuszem Grobelnym Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Artyści zapoznali się z metodami kształcenia studentów ASP, mieli okazję zobaczyć pracownie Wydziału Szkła i Ceramiki, Rzeźby oraz inne pracownie sztuk manualnych. Na uczestnikach pleneru duże wrażenie wywarł nowo otwarty budynek Akademii oraz  różnorodność i innowacyjność pracowni, w których kształcą się młodzi artyści.

Kolejnym etapem zwiedzania było Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Artyści zwiedzili między innymi: wystawę sztuki współczesnej, wystawę sztuki Śląska, oraz wystawę malarstwa „Od Cranacha do Picassa” . Na zakończenie artyści podziwiali uroki wrocławskiego Starego Miasta.

ARCHIWUM

47. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski - 2011 rok


13 plenerowiczów przyjechało do Bolesławca, gdzie przez cały miesiąc tworzyli oni w trzech zakładach - Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu, Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec” Sp. z o.o. w Bolesławcu oraz Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J.  Smoleński & Zwierz w Bolesławcu.

Uroczyste otwarcie 47. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego odbyło się 5 sierpnia 2011 r. podczas wernisażu wystawy "Serio?". Zaprezentowaliśmy na niej dizajnerskie prace młodej, utalentowanej artystki - Kariny Marusińskiej. Artystka za pomocą swoich prac przełamywała klasyczne podejście do sztuki ceramicznej. Bawiąc się formą, funkcją i materiałem stawiała przed odbiorcami różne pytania.

Wszyscy artyści swoją twórczość przedstawiali podczas wieczornych prezentacji. Spotkania odbyły się kolejno 8, 11, 16 oraz 22 sierpnia. Natomiast 12 sierpnia plenerowicze zwiedzili Studio Borowski.

19 sierpnia w sali konferencyjnej BOK-MCC Michał Staszczak, znany bolesławianom choćby z wystawy „Nadpisane”, poprowadził wykład w ramach Cyklu spotkań z ceramiką.

Artyści tworzący podczas Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego, wzięli także udział w 17. Bolesławieckim Święcie Ceramiki – 21 sierpnia na skarpie w Rynku odbył się specjalny happening, podczas którego zaprezentowali oni swoje prace.

Plener zakończył wernisaż wystawy dr hab. Mirosława Kocińskiego „Ceramiczne faktury”. Odbył się on 26 sierpnia  w Galerii BOK-MCC. Wśród specjalnych gości znaleźli się Piotr Wieczorek - prezes Związku Polskich Artystów Plastyków z Wrocławia, Krystyna Gay-Kutschenreiter - wieloletnia komisarz pleneru, Magdalena Gazur - komisarz pleneru oraz artysta - Stanisław Borowski.

Podsumowanie pleneru odbyło się 3 grudnia, kiedy to w Galerii BOK-MCC odbył się wernisaż wystawy poplenerowej 47. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego. Wystawie towarzyszyła ekspozycja zdjęć autorstwa Grzegorza Stadnika.

W 47. MPCR  udział wzięło trzynastu artystów – Barbara Kozlowska-Trojnar (Polska) , Magda Gazur – komisarz pleneru (Polska), Lidia Kupczyńska-Jankowiak (Polska), Krzysztof Łobczowski (Polska), Giotto Dimitrow (Polska), Monika Skorupska (Polska), Alicja Patanowska (Polska), Katarzyna Urbaniak (Polska), Mika Sarasjoki (Finland), Anja-Christina Carstensen (Germany), Yuriy Musatov (Ukraina), Lesia Padun (Ukraina), CJ Jilek (Stany Zjednoczone).

Organizatorem 47. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego jest Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki oraz Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Wrocławski.

 

46. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski - 2010 rok


W 2010 roku do udziału w plenerze zaprosiliśmy 15 artystów Albane Trolle [France], Anna Chrzanowska [Poland/Norway], Anna Specylak [Poland], Dorota Jędrusik [Poland], Eva Aebi [Switzerland], Karina Marusińska [Poland], Katarzyna Hałas [Poland], Krystyna Gay-Kutschenreiter [Poland], Liisa Rissanen [Finland], Maarita Makela [Finland], Magdalena Gazur [Poland], Marianne Eggimann [Switzerland], Czesław Matyjewicz [Poland], Piotr Wesołowski [Poland] i Pola Kurcewicz-Krystyniak [Poland].

Plener zainaugurowaliśmy prezentacją wielkoformatowych rzeźb ceramicznych autorstwa Łukasza Karkoszki, uczestnika ubiegłorocznej imprezy. Oprócz rzeźb, prezentowane będzie malarstwo wykonane technikami ceramicznymi, a cała wystawa odsłoni szeroki wachlarz możliwości jakie daje ceramika. Uroczysty wernisaż odbył się 5 sierpnia w Galerii Długiej BOK – MCC.

46. MPCR trwał cały sierpień. Oprócz codziennej pracy artyści spotykali się z mieszkańcami miasta podczas wieczornych prezentacji organizowanych w Galerii Długiej BOK-MCC i w Sali Rajców UM. Podczas zaplanowanych wycieczek zwiedzili Wrocław, spotkali się ze Stanisławem Borowskim - światowej sławy artystą tworzącym w szkle, a także odwiedzili sąsiednią imprezę – plener artystyczny w Pławnej Darka Milińskiego. W programie pobytu artystów na bolesławieckim plenerze znalazła się również konferencja naukowa – „Na granicy nowych wymiarów – ceramika, rzeźba”.

26 sierpnia wernisażem wystawygraficznych wariacji o "Nokturnach" F. Chopina zakończyliśmy 46. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski. Prace, które stworzył Andrzej Łączyński, toprace graficzne i ceramiczne, wykonane w czarno- białej kolorystyce.

 

45. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski - 2009 rok


45. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski wystartował pod hasłem "Spotkanie". Wzięło w nim udział 12 artystów: Sylwester Ambroziak, Monika Dąbrowska- Picewicz, Magda Gazur, Łukasz Karkoszka, Tomasz Niedziółka, Bożena Sacharczuk, Ewelina Wiercigroch, Bolesławiec reprezentować będzie Bronisław Wolanin; wśród gości zagranicznych Normunds Langis/Łotwa/, Riitta Talonpoika/Finlandia/, Marij Janssen /Holandia/, Pia Staff /Finlandia/.

Komisarzem 45. MPCR był wyznaczony przez ZPAP wrocławski artysta Tomasz Niedziółka, absolwent Wydziału Szkła i Ceramiki ASP we Wrocławiu, gdzie uzyskał dyplom w 2003 r., w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej.

Hasłem tegorocznego pleneru było "Spotkanie". Interpretacja tego tematu było źródłem działań twórczych w glinie i stworzenia odmiennych kreacji rzeźbiarskich, które można było obejrzeć na poplenerowych wystawach w Bolesławieckim Ośrodku Kultury i w Muzeum Miejskim we Wrocławiu. Dodatkowo, podczas trwania pleneru odbyły się publiczne prelekcje i prezentacje slaid-show twórczości uczestników pleneru.

Oficjalne otwarcie odbyło się 7 sierpnia w holu kina Forum. Natomiast w Galerii Długiej odbył się wernisaż wystawy "Patrzeć czy używać?", prezentująca rzeźbę ceramiczną Macieja Kasperskiego.Na wystawie zaprezentowane zostały prace z kolekcji "Ctrl C, Ctrl V". Tytuł nawiązuje do skrótów klawiszowych na klawiaturze: kopiuj, wklej. W ten sposób artysta podkreśla powtarzalność i maszynową reprodukcję.

Plener zakończył się ekspozycją prac autorstwa Bronisława Wolanina, której uroczyste otwarcie odbyło się 27 sierpnia. Artysta, który jednocześnie brał udział w plenerze, zaprezentował swoje prace na wystawie "Bronisław Wolanin - Artysta i Projektant".

Natomiast wystawa poplenerowa odbyła się 5 grudnia.Otwarciu wystawy towarzyszył niezwykły klimat muzyki jazzowej, w wykonaniu grypy Ceramic Jazz Quartet.Większość rzeźb powstałych podczas pleneru artyści zabierają ze sobą. Część trafia do Bolesławieckiego Ośrodka kultury i Muzeum Ceramiki. Właśnie z tych rzeźb powstaje wystawa poplenerowa, którą można oglądać w muzeach i galeriach na terenie całej Polski.

 

44. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski - 2008 rok


Tegoroczna edycja trwała do 28 sierpnia. Uczestniczyli w nim artyści – ceramicy z Polski, Szwecji, Anglii, Irlandii, Holandii i Stanów Zjednoczonych.Bolesławiec reprezentowała absolwentka ASP Kraków - Hanna Białas. Organizatorem pleneru jest Bolesławiecki Ośrodek Kultury, z jego ramienia komisarzem pleneru był artysta-plastyk, Radosław Gajewski. Plener odbywał się na terenie i dzięki wsparciu Zakładów Ceramicznych ”Bolesławiec”, Ceramiki Artystycznej, Fabryki Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” i Klinkierni Ołdrzychów oraz dofinansowaniu przez Gminę Miejską Bolesławiec i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. 

Atrakcją tej edycji były wycieczki krajoznawcze dla artystów pod hasłem „Piękno i przemysł”. Miały one nie tylko umilić czas naszym gościom ale i ukazać bogactwo naturalne, historyczne i architektoniczne okolic Bolesławca. Nie zabrakło wykładów na temat sztuki. Podczas trwania Bolesławieckiego Święta Ceramiki odbyło się sympozjum ”Sztuka w płomieniach”. Na tymże właśnie sympozjum miał miejsce m.in. wykład Michała Puszczyńskiego – absolwenta ASP we Wrocławiu, który od 1999 praktykuje wypalanie ceramiki drewnem według tradycji dalekowschodniej.

W tegorocznym plenerze udział wzięło 16 plenerowiczów: Hanna Białas /Polska/, Agnieszka Barnat /Polska/, Hans Reijnders /Holandia/, Monika Grajda /Polska/, Douglas Baldwin /Stany Zjednoczone/, Teresa Klaman /Polska/, Joto Giotto Dmitrow /Polska/, Jane Jermyn /Irlandia/, Maria Cotellessa /Szwecja/, Ewa Granowska /Polska/, Grażyna Płocica /Polska/, Ruty Benjamini /Anglia/, Halina Gabi Kłosowicz /Polska/, Janina Karczewska /Polska/, Andrzej Trzaska /Polska/Daniela Glattki /Niemcy/, Iryna Radkiewicz /Białoruś/oraz Władysław Garnik /Polska/.

Efekty prac artystów oglądać można było od 5 grudnia, kiedy to w Galerii Długiej odbył się uroczysty wernisaż wystawy poplenerowej 44. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego.

 

LINK DO STAREJ STRONY PLENERU

Organizatorzy

Bolesławiecki Ośrodek Kultury -
Międzynarodowe Centrum Ceramiki

Gmina Miejska Bolesławiec

 

Patronat medialny

Zakłady, w których tworzą artyści

Ceramika Artystyczna
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

ul. Kościuszki 23
59-700 Bolesławiec
www.ceramika-artystyczna.pl

Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”
Sp. J. Smoleński & Zwierz

Gdańska 30
59-700 Bolesławiec
polish-pottery.com.pl/manufaktura

Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC”
w Bolesławcu Sp z o.o.

Kościuszki 11
59-700 Bolesławiec
www.ceramicboleslawiec.com.pl