AKTUALNOŚCI

51. bolesławiecki plener – innowacyjna formuła

 

Trwają prace nad organizacją Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu. Tegoroczna 51. edycja została wzbogacona o nowatorskie pomysły i rozwiązania.

Międzynarodowy plener w Bolesławcu jest prestiżowym wydarzeniem nie tylko na mapie kulturalnej Polski, ale i świata. Jest jedynym w Polsce plenerem ceramicznym odbywającym się nieprzerwanie od pół wieku. Skutecznie promuje dorobek wybitnych artystów ceramików – rzeźbiarzy z kraju i z zagranicy. Komisarzem pleneru po raz trzeci został Mateusz Grobelny.

Ruszył nabór uczestników 51. MPCRZ - do 31 marca zainteresowani artyści z całego świata mogą składać swoje aplikacje. Formularz zgłoszenia znajduje sięw zakładce Aplikacje!
Ostatecznego wyboru artystów dokona powołana Komisja wraz z Komisarzem Pleneru w porozumieniu z Organizatorem Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki.
Zmianie ulegnie termin twórczej pracy artystów. W tym roku, plener w Bolesławcu odbędzie się w dniach 21 sierpnia - 12 września. Dzięki temu zaproszeni rzeźbiarze wezmą udział w największej imprezie promującej nasze miasto w 21. Bolesławieckim Świecie Ceramiki. Artystów gościć będą trzy bolesławieckie firmy: Zakłady Ceramiczne  „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramika Artystyczna” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego oraz Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz. Ponadto dodatkowym, nowym miejscem pracy będą pracownie ceramiczne BOK-MCC.
Uczestnicy, tworzyć  będą pod jednym hasłem, który zaproponuje Komisarz pleneru. Utrzymany zostanie, sierpniowy termin wernisażu wystawy poplenerowej, która od dwóch lat z ogromnym powodzeniem odbywa się w Rynku podczas największego bolesławieckiego święta.
Prace powstałe podczas 51. edycji MPCRZ obejrzymy za rok w sierpniu. Podczas tegorocznego Bolesławieckiego Święta Ceramiki zaprezentujemy rzeźby otrzymane od zakwalifikowanych do pleneru artystów, przez co przybliżymy ich dotychczasowy dorobek, poznamy bliżej uczestników. Odbędzie się również wystawa Sympozjum Ceramicznego w Gmunde w Austrii, najstarszego sympozjum w Europie.

Tradycyjnie wydany zostanie katalog pleneru, który przybliży sylwetki artystów oraz zaprezentuje rzeźby prezentowane na wystawie poplenerowej.

Więcej artykułów…

Organizatorzy

Bolesławiecki Ośrodek Kultury -
Międzynarodowe Centrum Ceramiki

Gmina Miejska Bolesławiec

 

Patronat medialny

Zakłady, w których tworzą artyści

Ceramika Artystyczna
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

ul. Kościuszki 23
59-700 Bolesławiec
www.ceramika-artystyczna.pl

Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”
Sp. J. Smoleński & Zwierz

Gdańska 30
59-700 Bolesławiec
polish-pottery.com.pl/manufaktura

Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC”
w Bolesławcu Sp z o.o.

Kościuszki 11
59-700 Bolesławiec
www.ceramicboleslawiec.com.pl