AKTUALNOŚCI

52. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski w Bolesławcu

Trwają prace nad organizacją 52. edycji Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu. Komisarzem pleneru po raz czwarty będzie Mateusz Grobelny.

Rozpoczynamy nabór uczestników pleneru. Zainteresowani artyści z całego świata mogą składać swoje aplikacje do 31 marca. Organizator zapewnia materiały ceramiczne i miejsce do pracy oraz zakwaterowanie. Formularz zgłoszenia znajduje się w zakładce APLIKACJE.

Ostatecznego wyboru artystów, dokona Komisja powołana przez Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki. Listę uczestników poznamy do końca kwietnia.

Tegoroczny, bolesławiecki plener odbędzie się w dniach 18 sierpnia - 10 września. Zaproszeni artyści- rzeźbiarze wezmą udział w największej imprezie promującej nasze miasto, jakim jest Bolesławieckie Święto Ceramiki. Artystów gościć będą trzy bolesławieckie firmy: Zakłady Ceramiczne  „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramika Artystyczna” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego oraz Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz. Ponadto dodatkowym miejscem pracy będą pracownie ceramiczne znajdujące się w BOK-MCC.
Uczestnicy Pleneru, tworzyć  będą pod jednym hasłem, zaproponowanym przez Komisarza. Tradycyjnie zostanie wydany katalog pleneru.

Podczas tegorocznego 22. Bolesławieckiego Święta Ceramiki odbędą się dwie wystawy związane z plenerem. Na pierwszej z nich zaprezentujemy rzeźby otrzymane od zakwalifikowanych do pleneru artystów, co pozwoli na przybliżenie sylwetek artystów oraz ich dotychczasowego dorobku.

Druga wystawa – poplenerowa będzie składała się z prac, które powstały podczas ubiegłorocznej 51. edycji MPCRZ w Bolesławcu.

Prace powstałe podczas 52. edycji MPCRZ będzie można zobaczyć na wystawie podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki w 2017 roku.

Międzynarodowy plener w Bolesławcu jest prestiżowym wydarzeniem nie tylko na mapie kulturalnej Polski, ale i świata. Jest również, jedynym w Polsce plenerem ceramicznym odbywającym się nieprzerwanie od ponad pół wieku. Skutecznie promuje dorobek wybitnych artystów ceramików – rzeźbiarzy z kraju i z zagranicy.


fot. Grzegorz Stadnik/Pracownia2f

51. Międzynarodowy Plener Ceramiczno- Rzeźbiarski w Bolesławcu

W Bolesławcu – mieście ceramiki w dniach 21 sierpnia - 12 września 14 ceramików – rzeźbiarzy z Polski i Świata, brało udział w 51. Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno – Rzeźbiarskim.

Przez trzy tygodnie ceramicy z Anglii, Turcji, Słowacji, Gruzji, Niemiec, Węgier, Tajwanu, Norwegii, Szwajcarii i Polski tworzyli pod wspólnym hasłem „Człowiek, natura, cywilizacja” w bolesławieckich zakładach: Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego oraz Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz. Ponadto dodatkowym miejscem pracy była Garncarnia na Widoku oraz pracownie ceramiczne BOK-MCC.

Efekt pracy uczestników 51. edycji pleneru poznamy za rok, podczas 22. Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Tradycyjnie wydany zostanie katalog pleneru, który przybliży sylwetki artystów oraz zaprezentuje rzeźby prezentowane na wystawie poplenerowej.

Zachęcamy do obejrzenia reportażu z 51. edycji bolesławieckiego pleneru przygotowanego przez bolesławiecką Telewizję Azart-Sat.

Organizatorzy

Bolesławiecki Ośrodek Kultury -
Międzynarodowe Centrum Ceramiki

Gmina Miejska Bolesławiec

 

Patronat medialny

Zakłady, w których tworzą artyści

Ceramika Artystyczna
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

ul. Kościuszki 23
59-700 Bolesławiec
www.ceramika-artystyczna.pl

Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”
Sp. J. Smoleński & Zwierz

Gdańska 30
59-700 Bolesławiec
polish-pottery.com.pl/manufaktura

Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC”
w Bolesławcu Sp z o.o.

Kościuszki 11
59-700 Bolesławiec
www.ceramicboleslawiec.com.pl